20:06
11/1
ΣΤΟΥΣ «16» TΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Πανηγυρική πρόκριση για τον Ολυμπιακό στο CEV Cup

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πέρασε σαν «σίφουνας» από το Βουκουρέστι, νίκησε την CSM με 3-0 σετ και πέρασε πανηγυρικά στη φάση των «16» στο CEV CUP.

Η κυριαρχία των «ερυθρόλευκων» παικτριών ήταν απόλυτη, απέναντι στην κάτοχο του τίτλου, καθώς είχαν επικρατήσει της ρουμανικής ομάδας 3-0 και στο πρώτο παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη. Παράλληλα, η πειραϊκή ομάδα πήρε μια άτυπη ρεβάνς, καθώς πέρυσι είχε αποκλειστεί από τη CSM.

Επόμενος αντίπαλος του Oλυμπιακού η τούρκικη Τσανάκαλε με το πρώτο ματς να διεξάγεται εκτός έδρας το διάστημα 24-26 Ιανουαρίου και τον επαναληπτικό στο Ρέντη, μετά από δυο εβδομάδες στο διάστημα 7-9 Φεβρουαρίου.

Οι «ερυθρόλευκες» προκρίθηκαν εντυπωσιακά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με δυο νίκες, πολύ καλές εμφανίσεις και χωρίς να χάσουν ούτε ένα σετ από την κάτοχο του τίτλου την οποία άφησαν εκτός συνέχειας!

Πρωταγωνίστρια του Ολυμπιακού, ήταν η Σάσκια Χίπε η οποία μετά τον τραυματισμό της και το μεγάλο διάστημα αποχής, είχε καταλυτική παρουσία, ολοκληρώνοντας το ματς με 11 πόντους (10/20 επ., 1 μπλοκ) ενώ συνολικά όλες οι «ερυθρόλευκες» αθλήτριες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν υπέροχες!

Έλεγξε και προηγήθηκε στο πρώτο σετ!

Με πρωταγωνίστριες στο πρώτο σετ τις Χίπε και Μαλασάι που σημείωσαν αμφότερες από έξι πόντους ο Θρύλος έλεγξε απόλυτα το πρώτα σετ. Οι «ερυθρόλευκες» από τη στιγμή που προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6-7 με πόντο της Γιώτα, έτρεξαν ένα σερί 3-0 μετατρέποντας το 6-5 σε 6-8!

Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο  προηγήθηκε μέχρι και 15-20 και παρότι μείωσαν 23-24 οι φιλοξενούμενες με επίθεση της Γιώτα δημιουργήθηκε το 23-25 και ο Θρύλος πήρε το πρώτο από τα δυο σετ που χρειαζόταν!

Το σετ της πρόκρισης!

Στο δεύτερο σετ, ο Oλυμπιακός μπήκε δυνατά και είχε ξανά το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-11 μέχρι να δεχθούν ένα σερί 5-0 από τις γηπεδούχες. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ωστόσο ήρθε από το μπλοκ. Μετά την επίθεση της Χίπε που έγραψε το 11-12, ένα μπλοκ της Λαζάρεβιτς και δυο διαδοχικά της Λαμπρούση ο Θρύλος έφτασε στο 11-15 το οποίο διεύρυνε με άσο η Γιώτα (11-16) η οποία πίεσε πολύ από το σερβίς σε όλο αυτό το διάστημα.

Ουσιαστικά το δεύτερο καθοριστικό σετ, κρίθηκε σε αυτό το σημείο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και να φτάνει στο 20-25 το οποίο του χάρισε την πρόκριση!

Σερί 14-2 και 3-0!

Στο 3ο σετ οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν να χάνουν με 14-8, αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 14-2 το μετέτρεψαν σε 16-22 και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους φτάνοντας στο 25-20 και στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ η οποία εξασφάλισε την ευρωπαϊκή τους συνέχεια!

Τα σετ: 0-3, 23-25 (28'), 20-25 (26'), 20-25 (25')