ΕΘΝΟΣ  |  ΗΜΕΡΗΣΙΑ  |  E-GO  |  SENTRAGOAL  |  WOMENONLY  |  ELLE  |  ΣΙΝΕΜΑ  |  CARANDRIVER  |  SPORTY  |  HOMME  |  COOKBOOK

Ο Κλάους έβαζε, ο Χακόμπο έβγαζε, ο ΠΑΟΚ νίκησε

Loading the player ...

Της Δήμητρας Σώκου

Ο Στέφανος Αθανασιάδης όποτε βρίσκει τον Πανιώνιο μπροστά του τον... τιμωρεί.

Ο Κλάους πέτυχε δύο γκολ απόψε στη Νέα Σμύρνη (4 συνολικά σε 4 αγώνες με τους «κυανέρυθρους») και ο ΠΑΟΚ, που είχε μοιραίο τον Λάζαρ (αποβλήθηκε στο 44' γιατί πέταξε μπουκάλι στην κερκίδα) και... ωραίο τον Χακόμπο (σπουδαίες επεμβάσεις στο φινάλε), πήρε το «τρίποντο» με 2-1 (μείωσε για τους γηπεδούχους ο Αραβίδης) και... προσπέρασε την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στη βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο, τα πιτσιρίκια του «Ελέ» έτρεχαν πάνω κάτω και μέχρι το 33' είχαν απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ επτά φορές! Τα σουτ των Λαμπρόπουλου, Αραβίδη, Οκόγε, Γουνδουλάκη, Σπυρόπουλου και Κολοβού είτε ήταν άστοχα, είτε σταματούσαν στον Χακόμπο και τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Στο ίδιο διάστημα, ο «δικέφαλος», που είχε ξανά τον Γιώργο Δώνη στον πάγκο μετά την τιμωρία, άντεχε στον γρήγορο ρυθμό του Πανιωνίου και στο 26' ο Αθανασιάδης «τρόμαξε» για πρώτη φορά την άμυνα των αντιπάλων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Λίγα λεπτά μετά, από την κεφαλιά του η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ρόκα, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο ίδιος το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Κι ενώ ο Κλάους πανηγύριζε... πρόλαβε να πετύχει και δεύτερο γκολ, τρία λεπτά μετά!

Στο πρώτο λάθος των αμυντικών του Πανιωνίου, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Σαλπιγγίδη και έγραψε το 2-0. Οι «ασπρόμαυροι» πανηγύριζαν ξανά, αλλά τους... έκοψε τη χαρά ο Λάζαρ, που στο 44' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα γιατί πέταξε μπουκάλι στην εξέδρα!

Στην επανάληψη ο Ελευθερόπουλος έριξε τον Σάμαρη στον αγωνιστικό χώρο και ο Πανιώνιος βρήκε πάλι τρεξίματα και ρυθμό, στριμώχνοντας τον ΠΑΟΚ στα καρέ του.

Και η πίεση έφερε αποτέλεσμα σχεδόν αμέσως, καθώς στο 56ό λεπτό ο Αραβίδης σκόραρε σε κενή εστία, μετά την εκπληκτική απόκρουση του Χακόμπο (δέχθηκε το πρώτο του γκολ φέτος μετά από 294 λεπτά) στην εξ επαφής κεφαλιά του Κολοβού.

Ο Πανιώνιος πήρε τα... πάνω του και συνέχιζε να πιέζει, θέλοντας την ισοφάριση. Σάμαρης, Κούρος και Διαμαντάκος, από κάνα-δυο φορές ο καθένας, έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά πότε σημάδευαν τα.. πουλιά και πότε έβλεπαν τον Χακόμπο να πιάνει τα... άπιαστα!

Ο Δώνης γύρισε την ομάδα κι άλλο πίσω με τις αλλαγές και ο ΠΑΟΚ άντεξε στο «σφυροκόπημα» παίρνοντας μια σπουδαία νίκη, στο ωραιότερο ματς πιθανότατα που έχουμε δει ως σήμερα.

* Αυτή ήταν η 11η νίκη του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη με αντίπαλο τον Πανιώνιο, ο οποίος έχει 20 επιτυχίες, ενώ 21 ματς έχουν λήξει στο «Χ».

ΣΚΟΡΕΡ: 56' Αραβίδης - 39', 42' Αθανασιάδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λάζαρ (44')
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38' Ρόκας, 44' Κολοβός, 90'+ Σπυρόπουλος - 55' Κουμάλο, 71' Φωτάκης, 74' Έτο, 90'+ Χακόμπο
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ρόβας, Γουνδουλάκης, Ρόκας (46' Σάμαρης), Αραβίδης, Κολοβός (76' Διαμαντάκος), Οκόγιε (65' Ντούνης)
ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Σταφυλίδης, Κατσικάς, Κουμαλό, Έτο, Γκαρσία (65' Κίτσιου), Λάζαρ, Κάτσε, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης (88' Βιβιάν), Αθανασιάδης (77' Γιάννου)
  • Ο Κλάους έβαζε, ο Χακόμπο έβγαζε, ο ΠΑΟΚ νίκησε

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΧΟΛΙΑ

Ο προημιτελικός είναι... Μαρινάκης - Μελισσανίδης4

16:43ανώνυμοςποιος ειναι χειροτερος δεν ξερουμε ακομα.
16:37ΘοδωρήςΑυτά μόνο στην Ελλάδα

Γι’ αυτούς χτύπησε η καμπάνα!9

16:064Χωρίς καμία διάθεση να σας πικάρω θέλω να σας πω οτι βρίσκεστε στην κατάσταση που ήταν η ομάδα μου

Μοιάζει με απίστευτο... τρολάρισμα1

16:03ανώνυμοςΠΕΡΙΕΡΓΟ ΟΤΙ Η ΤΙΓΚΡΕΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΛΕΙ ΣΤΗΝ ΦΙΦΑ ΑΚΟΜΑ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ

Ανακοινώθηκε κι έρχεται ο Λαουάλ5

16:01TakisΟρθή μεταγραφική κίνηση.Ηταν μάλιστα 2ος στη λίστα Πεδουλάκη μετά τον Λάσμε -αν αυτός δεν ερχόταν.Πώς

15:55giannhsθα γινει χαμος σεντρα θα πεσει γελι
15:26PanosTetoia na lete kai na fanatizete ton kosmo, Mpravo sas.. Tote valte sto terma tous proedrous.

15:07ζαμπονΟσοι βλεπουν μπασκετ τον ξερουν τον λαουαλ....ειναι μεσα στα 5 αθλητικοτερα κορμια στο 5!!!αξιος
15:05ανώνυμοςMε τον Μήτσο θα κάνει παπάδες κάτω απ τα καλάθια προσθέτουμε έναν δυναμίτη καλύτερο απ τον Ντάνστο

Προβληματισμένος ο Γιαννακόπουλος για τους... Έλληνες! 12

14:49λευτερηςβαασικα αφου θες την αξιοποιηση των ελληνων παικτων γιατι φερνεις λαβαλ? γιατι κλεινεις ενα χρονο τον

14:08teteτερι ευτυχωςπου υπαρχουν και σαν κι εσενα υγιεις φιλαθλοι.παω στο γηπεδο συνεχεια και ο καθενας το
13:51MR.MKAI TORA TAVALAME ME TOUS PEXTES O K.ANASTASIOU EINAI ATHOA PERISTERA KATHE AGONA PIOS THA PEXI.OUT
13:32theo 1410Ο ΠΑΟ δεν έχει τη πολυτέλεια να διαθέτει 18-20 ισάξιους παίκτες, ώστε να μπορεί ο προπονητής να αλλάζει

Στο ΟΑΚΑ είναι αλλιώς...! 3

13:12rafaelΕγω ανυπομονω να δω ποιο ειναι το ταβανι αυτης της ομαδας στα πιο δυσκολα ματς εξω,οταν θα εχουμε και

13:02theo 1410Τόσο κακή διαχείριση ροστερ, έχω να δω από την εποχή Πεσέϊρο. Τότε που ο Πορτογάλος άλλαζε την ενδεκάδα