ΕΘΝΟΣ  |  ΗΜΕΡΗΣΙΑ  |  E-GO  |  SENTRAGOAL  |  WOMENONLY  |  ELLE  |  ΣΙΝΕΜΑ  |  CARANDRIVER  |  SPORTY  |  HOMME  |  COOKBOOK

Online 19:40 14/2/2013
Text Size Μεγαλύτερα Γράμματα Μικρότερα Γράμματα mail to Εκτυπώστε το Αρθρο
32 μηνύματαΤΣΣΚΑ Μ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 86-69

«Πάγωσε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός!

Ο Πεδουλάκης το είχε πει. Πως η ομάδα του μετά από τα δύο ντέρμπι ίσως παρουσιαστεί «άδεια» κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Και αυτό φάνηκε το παιχνίδι της Μόσχας, όπου η «ομάδα του στρατού» επικράτησε με 86-69.

Η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και η απώλεια δυνάμεων ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει τη νίκη στη Μόσχα. Ο Μίλος Τεόντοσιτς «κράτησε» τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια οι Κάουν, Ουίμς και Τζάκσον «διέλυσαν» τα αμυντικά συστήματα του Παναθηναϊκού. Πλέον οι «πράσινοι» με ρεκόρ 4-3 ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του Top-16 στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Άμυνα και πάλι… άμυνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με στόχο να ελέγξει το ρυθμό και να μην αφήσει την ΤΣΣΚΑ αν πάει το παιχνίδι εκεί που θέλει. Και το κατάφερε εν μέρει. Μπορεί μετά από το δίλεπτο να μην κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν έχοντας μπλοκάρει κυρίως τη γραμμή των ψηλών. Ωστόσο όσο δύσκολα δεχόταν καλάθι τόσο δύσκολα σημείωνε.

Σε όλο αυτό το διάστημα ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν εκείνος που κρατούσε «ζωντανή» την ΤΣΣΚΑ και μάλιστα με πέντε δικούς του πόντους οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν με +10 (25-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων

Ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση. Με τον Γκιστ να παίρνει προσπάθειες τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 μειώνοντας σε 25-23. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κακές επιθετικά και αυτό αποδεικνύεται και από το σκορ του ημιχρόνου, καθώς η ΤΣΣΚΑ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-31.

Πήρε «φωτιά» η περιφέρεια

Ό,τι δεν κατάφερε η ΤΣΣΚΑ σε όλο το πρώτο ημίχρονο το πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους ειδικά όταν στην… εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκαν ο Κάουν, ο Ουίμς και ο Τζάκσον.

Σε αυτό το διάστημα οι Ρώσοι σημείωσαν 31 πόντους διατηρώντας έτσι τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός με τους Διαμαντίδη και Σχορτσανίτη εκτός ρυθμού δεν είχαν δημιουργία ούτε από την περιφέρεια ούτε από τη ρακέτα σκοράροντας κυρίως μετά από προσωπικές ενέργειες.

Τα σουτ των δύο ομάδων

Με τον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στην τελευταία περίοδο εκεί που η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +24 (77-53). Ο Παναθηναϊκός έδειξε προς το παρόν πως έχει απαντήσεις όμως το γρήγορο 10-0 που έτρεξε μειώνοντας σε 79-63 δεν είχε συνέχεια, ώστε να κατέβει κι άλλο η διαφορά, με τον πίνακα να γράφει τελικό σκορ το 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20 (4), Μίτσοφ 10 (1), Τζάκσον 11 (2), Κρστιτς 8, Ουίμς 19 (3), Ζοζούλιν, Ερτσεγκ 5 (1), Κρίστμας, Κάουν 13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15 (2), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 8 (1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 12 (2), Μπανκς 3 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6.