16:36
2/5
ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΓΚΑ VTB

«Διπλά» για Καλάθη και Μαυροκεφαλίδη!

Με τον Νίκ Καλάθη σε μέτρια μέρα η Λοκομοτίβ ξεκίνησε με «διπλό» τις υποχρεώσεις της για τα play off της Λίγκας VTB επικρατώντας με 86-80 επί της Ντόνετσκ. Ο Καλάθης μπορεί είχε μέτρια επίδοση με 8 πόντους, 1 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 21:37 λεπτά αλλά ο Μάντας Καλνιέτης πρωταγωνίστησε για την Λοκομοτίβ με 22 πόντους, πέντε ασίστ και πέντε ριμπάουντ σε 38:16.

Για τους γηπεδούχους ο Ντάιρους Σονγκάιλα είχε επωμισθεί όλη την επίθεση έχοντας 24 πόντους στο ματς. Η Λοκομιτίβ είχε πάρει μικρό προβάδισμα το ημίχρονο με 41-39 ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πίσω με 21-18. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Καλάθη πήρε «κεφάλι» με 66-62 κρατώντας και το και στην τέταρτη περίοδο για να πάρει την νίκη με 86-80.

Νίκη για Σπαρτάκ με πρώτο τον Μαυροκεφαλίδη!

«Έλαμψε» ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης στην εκτός έδρας νίκη της Σπαρτάκ με 83-69 επί της Νίνζνι Νόβγκοροντ για τnν πρώτη αγωνιστική των play-off της Λίγκας VTB. Ο Έλληνας παίκτης ήταν κορυφαίος για την ομάδα του και σε 26:22 έβαλε 19 πόντους, είχε έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Για την Νίνζι ξεχώρισε ο Αντόνοφ με 17 πόντους και ο Πάνιν με τον Σαβέγιεφ, που είχαν 11 πόντους ο καθένας.Η Σπαρτάκ ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή με 19-15 στην πρώτη περίοδο και με 37-25. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίνζι προσπάθησε να «γυρίσει» το ματς και πλησίασε στο -1 με 50-49 αλλά η Σπαρτάκ σφράγισε εν τέλει την νίκη με 83-69.