1:14
21/4
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ EUROPA LEAGUE

Στην παράταση προκρίθηκαν Άγιαξ, Μάντσεστερ στα πέναλτι η Λιόν

Μόνο η Θέλτα κατάφερε με άνεση να βρεθεί στα ημιτελικά του Europa League. Μετά από συγκλονιστικά παιχνίδια, ακατάλληλα για καρδιακούς, Άγιαξ και Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ χρειάστηκαν την παράταση. Ενώ, η Λιόν τα πέναλτι.

Εξέλιξη και τέλος βγαλμένο από ταινία του Χίτσκοκ είχε ο αγώνας στην «Besiktas Arena». Η Μπεσίκτας (που είχε χάσει 2-1) προηγήθηκε της Λιόν, με τον Ταλίσκα στο 27ο λεπτό. Οι Γάλλοι έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα με τον Λακαζέτ στο 34'. Και οι Τούρκοι έφτασαν στην ισοφάριση του σκορ, με το οποίο ηττήθηκαν στο «Parc Olympique Lyonnais», και πάλι με τον Ταλίσκα στο 58'.

Τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση, αμφότερες οι ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Ορισμένες από αυτές που - κατά το κλισέ - «δε χάνονται». Οδηγήθηκαν, λοιπόν, στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Στα πρώτα πέντε ευστόχησαν οι παίκτες και των δύο. Στη συνέχεια η πρόκριση πηγαινοερχόταν σε κάθε χτύπημα. Ο Λόπες απέκρουσε την εκτέλεση του Τόσιτς αλλά ο Ζαλέ αστόχησε. Ο Λόπες έπιασε και το πέναλτι του Μίτροβιτς. Και ο Γκοναλόν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στα ημιτελικά.

Tα πέναλτι: Μπάμπελ 1-0, Φεκίρ 1-1, Τοσούν 2-1, Τολισό 2-2, Χάτσινσον 3-2, Γκεζάλ 3-3, Αρσλάν 4-3, Ρίμπους 4-4, Ταλίσκα 5-4, Βαλμπουενά 5-5, Ουισάλ 6-5, Ντιακαμπί 6-6, Τόσιτς 6-6 (απόκρουση), Ζαλέ 6-6 (άουτ), Μίτροβιτς 6-6 (απόκρουση), Γκοναλόν 6-7.

Μια τεράστια επιτυχία πανηγύρισε στη «VELTINS-Arena» ο Άγιαξ. Κατάφερε να φτάσει στην πρόκριση, παρά το γεγονός ότι για περίπου 40 λεπτά αγωνιζόταν με 10 παίκτες και η Σάλκε είχε ισοφαρίσει και ανατρέψει το 2-0 της Ολλανδίας.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να έχουν ισοφαρίσει το σκορ και να στέλνουν το ματς στην παράταση, μέσα σε τρία λεπτά. Χάρη στα γκολ των Γκορέτσκα (53'), Μπουργκστάλερ (56΄). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αναγκασμένοι να παίξουν με παίκτη λιγότερο, από τη σωστή αποβολή του Βέλτμαν (80') με 2η κίτρινη κάρτα. Όμως οι νεαροί παίκτες του «Αίαντα» βρήκαν τις σωματικές και περισσότερο τις ψυχικές δυνάμεις να «τουμπάρουν» τα δεδομένα. Πήραν το «εισιτήριο» με το γκολ του Φίρχεφερ στο 111' και το «σφράγισαν» με τον Γιουνές στο 120'.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή η Άντερλεχτ «καρδιοχτυπούσε» όσους βρίσκονταν στο «Old Trafford». Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν «καθάρισε», όσες φορές δημιούργησε τις προϋποθέσεις, τον αγώνα και την πρόκριση. Χρειάστηκε λοιπόν την παράταση και το 19χρονο, Μάρκους Ράσφορντ, για να «σφραγίσει το εισιτήριο».

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν με τον Μικχιταριάν στο 10ο λεπτό αλλά οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Ανί στο 37'. Οι γηπεδούχοι, κυρίως, αλλά και οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν ευκαιρίες να φτάσουν στο στόχο τους, στην κανονική διάρκεια. Έτσι, όλα κρίθηκαν στην παράταση. Με το γκολ του Ράσφορντ στο 107'. Αφού, μέχρι τη λήξη καμιά από τις δύο ομάδες, αν και είχαν ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τους τραυματισμούς του Μάρκος Ρόχο και του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Το πιο εύκολο βράδυ πέρασε η Θέλτα. Έφυγε από το «Luminus Arena» έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση, χάρη στις βάσεις που είχε θέσει στον πρώτο αγώνα. Όπου είχε επικρατήσει της Γκενκ με 3-2. Στο Βέλγιο προηγήθηκε με τον Σίστο ατο 63'. Οι γπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τροσάρ στο 67' αλλά δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών στη φάση των «8»:

Σάλκε – Άγιαξ 3-2 [2-0 κ.δ.] (53΄ Γκορέτσκα, 56΄ Μπουργκστάλερ, 101' Καλιτζιούρι - 111' Φίρχεφερ, 120' Γιουνές)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άντερλεχτ 2-1 [1-1 κ.δ.] (10' Μικχιταριάν, 107' Ράσφορντ - 37'  Ανί)

Γκενκ – Θέλτα 1-1 (67' Τροσάρ - 63' Σίστο)

Μπεσίκτας – Λιόν 6-7 πεν [2-1 κ.δ.] (27' και 58' Ταλίσκα - 34' Λακαζέτ)