22:02
27/6
Η 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ ΤΗΣ FOOTBALL LEAGUE

Ο Πλατανιάς στη Super League!

Η ομάδα των Χανίων νίκησε 3-0 την Καλλονή στο Μάλεμε και αξιοποιώντας την εντός έδρας επικράτηση της Παναχαϊκής επί της Καλλιθέας (2-1) πανηγύρισε την άνοδο στα «μεγάλα σαλόνια».

Δεύτερη σερί χρονιά, δεύτερη άνοδος για τον Πλατανιά και μάλιστα η… καλύτερη, καθώς από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Super League! Η ομάδα των Χανίων νίκησε 3-0 την Καλλονή στο Μάλεμε για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Football League και αξιοποιώντας την επικράτηση της Παναχαϊκής επί της Καλλιθέας με 2-1 στην Πάτρα, πανηγύρισε την άνοδο στα «μεγάλα σαλόνια», ακολουθώντας τον Πανθρακικό και τη Βέροια.

Ετσι, οι αγώνες της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής, που θα διεξαχθούν το Σάββατο (30/6) απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Και όλα αυτά χάρις στο γκολ του Φουρτάδο στο 87’ με το οποίο η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη 2-1 επί της Καλλιθέας, στερώντας της τη δυνατότητα να διεκδικήσει την άνοδο στον «τελικό» που θα έδινε με τον Πλατανιά στο «Ελ Πάσο». Πλέον, τα πάντα έχουν κριθεί.

Λογικό το ξέφρενο πανηγύρι που στήθηκε στο Μάλεμε, αν και χρειάστηκε οι Χανιώτες να περιμένουν περίπου 6 λεπτά, καθώς πρώτα ολοκληρώθηκε το δικό τους παιχνίδι και μετά έληξε, με πολλές καθυστερήσεις, αυτό της Παναχαϊκής.

Μετά από την 5η αγωνιστική, ο Πλατανιάς έφτασε τους 11 βαθμούς, η Παναχαϊκή πέρασε δεύτερη με 8 (αλλά υστερεί στην πιθανή ισοβαθμία), ενώ η Καλλιθέα έμεινε στους 7 βαθμούς και η Καλλονή στους 5.

Η διακύμανση των αγώνων, που διεξάγονταν παράλληλα, άρχισε να δίνει το εισιτήριο της ανόδου στον Πλατανιά από το 62’, όταν ο Ουρτάδο άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή και ενώ ήδη ο Πλατανιάς προηγούνταν 2-0 της Καλλονής. Η ισοφάριση της Καλλιθέας στο 74’ με τον Μαρουκάκη «αφαίρεσε» το εισιτήριο της ανόδου από τους Χανιώτες, πριν τους το ξαναδώσει ο Φουρτάδο στο 87’.

Πλατανιάς – Καλλονή 3-0 (21’ Δημήτρης, 48’ αυτ. Μήτσης, 63’ Μαρτσάκης)

Ο Πλατανιάς ήξερε ότι με νίκη θα μπορούσε να πανηγυρίσει από σήμερα την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα και έκανε τα πάντα για να την πετύχει. Μπήκε εξαρχής δυνατά, είχε ευκαιρίες και κέρδισε (αυστηρό, αν όχι ανύπαρκτο) πέναλτι στο 19’ για μαρκάρισμα του Τραορέ στον Ναζλίδη. Μάλιστα, ως αποτέλεσμα του καταλογισμού παράβασης, αποβλήθηκε ο Τραορέ και η Καλλονή έμεινε με 10 παίκτες!

Ο Ναζλίδης δεν ευστόχησε στο πέναλτι (δοκάρι), όμως ένα λεπτό αργότερα, στο 21’, ήρθε το 1-0 με το εντυπωσιακό γκολ του Δημήτρη! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, είχαν δοκάρι με τον Παληγεώργο (30’) και ευκαιρίες, αλλά το 1-0 δεν άλλαξε ως το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι, στο ίδιο διάστημα, είχαν μία καλή στιγμή με τον Μανούσο στο 12’, αλλά κυρίως αμύνονταν.

Λίγο πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου αποβλήθηκε ο προπονητής της Καλλονής, Γιάννης Ματζουράκης, επειδή διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή της αναμέτρησης, Ιωαννίδη, για τον καταλογισμό του πέναλτι και την αποβολή.

Τα πάντα «έληξαν» μόλις στο 48’ όταν ο Μήτσης με αυτογκόλ πέτυχε το 2-0 για τον Πλατανιά. Απαντες, πλέον, στα Χανιά είχαν το νου τους στα ραδιοφωνάκια. Πανηγύρισαν το 1-0 της Παναχαϊκής, «βουβάθηκαν» στην ισοφάριση της Καλλιθέας και γιόρτασαν στο 2-1 του Φουρτάδο. Ενδιάμεσα είχε έρθει στο δικό τους παιχνίδι και το 3-0 από τον Μαρτσάκη.

Τελικά το ματς είχε 3 αποβολές καθώς κόκκινη δέχθηκε ο Παληγεώργος για τους γηπεδούχους στο 87’ (δεύτερη κίτρινη) και ο Μανουσάκης των φιλοξενούμενων στο 89’ (επίσης δεύτερη κίτρινη).

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Τζανής,  Δημήτρης, Μαραγκός, Γκονζάλες, Μαραγκουδάκης (72' Χαϊκάλης), Μιρτσέτα (73' Μανουσάκης), Ντράμι (62' Μαρτσάκης), Ναζλίδης.

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Μάππας, Κριπιντίρης, Καρακώστας (68' Βλαστέλλης), Μήτσης, Χωριανόπουλος, Μαρσέλο, Λεοζίνιο (74' Βαλλιός), Ντος Σάντος (46' Ταραχούλσκι), Μανουσάκης, Τραορέ, Μανούσος.

Παναχαϊκή - Καλλιθέα 2-1 (62' Ουρτάδο, 87' Φουρτάδο - 74' Μαρουκάκης)

Τα νεύρα ήταν τεντωμένα στον αγώνα, οι στιγμές έντασης αρκετές, αλλά η Παναχαϊκή ήταν σαφώς η ομάδα που άξιζε και πήρε τη νίκη. Είχε αυτή τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Καλλιθέα είχε 0 τελικές προσπάθειες(!) και αξιοποίησε την υπεροχή της με το ωραίο γκολ του Ουρτάδο στο 62’.

Η Καλλιθέα, που ήθελε τουλάχιστον την ισοπαλία με δεδομένο ότι ο Πλατανιάς νικούσε από νωρίς, ισοφάρισε στο 74’ με τον Μαρουκάκη, έχοντας κάνει το πρώτο της αξιόλογο σουτ στο 69’ με τον Καλτσά, ωστόσο έφυγε χωρίς βαθμό από την Πάτρα, καθώς ο Φουρτάδο με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 87’ έδωσε τη νίκη - χωρίς αντίκρισμα - στην Παναχαϊκή.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, καθώς αποβλήθηκε στο 90’+1’ ο Μιχαλόπουλος για την Καλλιθέα και ο Κωνσταντινίδης στο 90’+5’ για την Παναχαϊκή.

Παναχαϊκή (Γιάννης Παπακώστας): Πουρής, Ιωάννου, Αντονι, Ουαταρά, Φουρτάδο, Πακάλτσης, Ατματζίδης (87' Τσεμπερίδης), Φούφουλας, Κοιλιάρας (70' Κοκκίνης), Σπίνουλας (77' Κωνσταντινίδης), Ουρτάδο.

Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Τακίδης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος, Αρβανίτης, Ρουσάκης (65' Ρουσάκης), Αρκούδας, Ηρακλής, Κουτρουμπής, Κατσίκης, Καλτσάς (90’ Φουντουκίδης), Ντιαλό (55' Μαρουκάκης).

01:34

Σάλος με την αποκάλυψη των υποψηφίων στο Survivor από γνωστό ποδοσφαιριστή! [pics]

22:08

80's: Η χρυσή γενιά της εποχής της βιντεοκασέτας!